Karin Terpstra - Bite Coaching
VROUWEN IN BUSINESS
Interviews met onze zakenvrouwen. Deze maand: Karin Terpstra.
In onze vereniging zijn veel ondernemende vrouwen actief. Ieder met een eigen bijzonder verhaal over het ondernemerschap. In onze serie 'Vrouwen in Business' vragen wij elke maand één van onze leden naar haar visie en doel als ondernemer en hoe onze powervrouwen hun onderneming leiden en omgaan met steeds weer veranderende situaties. Van tegenslagen en veranderende (markt)omstandigheden tot uitzonderlijke beslissingsmomenten en successen.
Wie ben je en wat zijn jouw werkzaamheden?
Ik ben Karin Terpstra en ik ben coach. Ik hou me bezig met ontwikkelingsvragen van mensen. Dat kan gaan over een studiekeuze die voor jongeren soms heel lastig kan zijn. Maar dat kan ook gaan over loopbaanvraagstukken voor mensen in organisaties of voor particulieren. Zij zijn op zoek naar een beter passende manier van werken. Dat zit niet alleen in ‘een andere baan vinden’. Het zit vaak in het zoeken van een match tussen wie jij bent als individu en in welke omgeving jij goed past. Dit zijn individuele ontwikkelingsvraagstukken.
Voor Teamcoaching kijk ik vooral naar de samenwerking binnen een team. En ook daar start de samenwerking vanuit elke individu.
De naam van je bedrijf, Bite Coaching, is intrigerend. Hoe is die ontstaan en wat houdt dit in?
Mijn bedrijf heet Bite Coaching waarbij BITE staat voor “Begeleiding Individuen en Teams”.
“Bite” past goed bij mij, want ik ben ook wel een vastbijtertje. Ik zoek naar diepgang en bouw van daaruit op. Coaching is een verlengstuk van wie de coach is – het is een heel persoonlijk vak.
'Mijn klanten krijgen een soort ‘anker’ waardoor er zelfvertrouwen en zelf-wijsheid ontstaan'
'Om te zien dat die missie slaagt, keer op keer, maakt mij enorm trots'
Hoe is je eigen carrière gelopen, en hoe ben je tot je eigen bedrijf gekomen
Ik ben gestart in het professionele leven als HR-manager. Eerst bij Philips in Eindhoven en daarna bij KLM op Schiphol. De gemeenschappelijke deler was toen ‘changemanagement’ waar ik vanuit Human Resources de processen begeleidde. Zeer interessant en ook best ‘grote klussen’. Toen ik rond mijn 40e mijn twee geweldige kinderen kreeg, besloot ik te stoppen met HR werk en er voor hen te zijn. Dat lukte de eerste jaren goed. Ik was met mijn dochters én hun omgeving bezig, zoals Peuterspeelzaalwerk.
Maar, voor wie mij kent, het begon ook weer te kriebelen. Om verdieping te zoeken in een aangepaste vorm van werken, heb ik Bite Coaching opgericht. Naast het zorgen voor mijn gezin, kon ik particuliere cliënten begeleiden in mijn kantoor-aan-huis. Het paste perfect in elkaar. We spreken inmiddels over 20 jaar geleden. Bite Coaching is inmiddels een ‘echt bedrijf’ met een behoorlijke staat van dienst. Gestart 'in het klein' in 2004 en in 2010 fulltime doorgestart als eenmanszaak.
Wat is je doelgroep?
Mijn doelgroep is gevarieerd. Heel lang waren dat vaak jongeren die ondersteuning nodig hebben bij hun studiekeuze. Daarin kies ik nu de jongeren met échte keuzeproblemen die een intensief traject nodig hebben.
Andere doelgroepen zijn nu:
- jong-volwassenen die in organisaties werken en tegen zaken aanlopen: een eerste baan die toch niet matcht, of doorgegroeid vanuit de stage, maar de rollen liggen nu anders
- mensen die op zoek zijn naar een andere baan, een ontwikkelingsstap willen zetten en graag een groei-lijn willen ontdekken
- mensen die op zoek zijn naar een goede werk-privé balans en het gevoel hebben geen grip te hebben op hun werk en maar door (moeten) gaan
Vaak zijn er veranderingen in de organisatie die effect op mensen kunnen hebben. Hierdoor voelen zij zich ongemakkelijk of ongezien voelen of de inhoud van hun werk verandert, waardoor zij op zoek willen naar ander werk. Maar soms is er ook chaos in de organisatie, waardoor processen stroperig verlopen en mensen daar last van krijgen. En er zijn teams waarbij de samenwerking wat moeilijker verloopt dan nodig is en het team elkaar niet meer goed begrijpt.
Nieuw is de doelgroep HR-directies in organisaties die gebaat zijn bij het binden van hun medewerkers om te komen tot duurzame inzetbaarheid. Hierdoor groeit de organisatie en behoud je de kennis. Het binden van medewerkers is een groot goed in deze tijd van schaarste. Daarvoor heb ik een nieuw Career Development Program ontwikkeld.
Hoe onderscheidt jouw aanpak zich?
Mijn coachwerk is gebaseerd op het intrinsieke motivatiemodel Reiss Motivation Profile®. Met dit profiel krijgen mensen zicht op hun eigen motieven. Zij begrijpen beter waarom zij bepaalde dingen heel goed kunnen en ook leuk vinden om te doen, maar andere dingen veel lastiger vinden en daar dan ook energie aan verliezen. Intrinsieke motivatie vormt de basis voor elk individu om een ontwikkelrichting vast te stellen. Ik ben in staat om dat voor elke client uit te zoeken en dat ontwikkelingsmodel ook in te richten. Daarmee wordt een ‘stip aan de horizon’ én de weg ernaartoe helder.
Dat geldt ook voor het inrichten van een Career Development plan voor organisaties. Hoe wil de organisatie zijn medewerkers duurzaam inzetbaar houden? Ook daar gaat het over ‘gestructureerde groei van de medewerkers’. Daar heb ik een programma voor ontwikkeld.
Is er in jouw onderneming weleens een conflictsituatie of tegenslag geweest die jij op bijzondere wijze hebt overwonnen?
Mooie vraag is dit! Op dit moment heb ik een uitdaging te gaan omdat mijn LinkedInaccount tijdelijk ‘buiten dienst’ is. Dat is een rare situatie in deze tijd van social media. Ik word uitgedaagd om ‘het anders te doen’. En dat vind ik wel leuk. Ik ben op alternatieve wijze bezig om mijn verhaal te vertellen, waaronder dit interview. Ook via mijn netwerk ben ik in gesprek, live, op bijeenkomsten, recepties, vrijwilligerswerk en zo verder. Walk-the-talk noem ik dat. Het daagt mij uit om in gesprek te gaan. Het is een andere manier van acquisitie doen. En vanuit mijn filosofie dat je de dingen moet aanpakken zoals het bij jou past, past ‘netwerken’ beter bij mij dan ‘verkopen’. Ik kom het liefste in gesprek met mensen vanuit interesse en behoefte, zodat we kunnen zoeken naar een aanpak, een oplossing, een manier van werken.
Waar ben je het meest trots op?
Ik ben er trots op dat ik vanuit dit kleine bedrijf zoveel mensen echt goed heb kunnen helpen. Dan heb ik het over vele honderden jongeren die een gelukkige start hebben gemaakt en over enkele honderden volwassenen die een goed perspectief hebben om zichzelf verder te ontwikkelen.
“Mijn klanten komen niet meer terug” …. Dat is niet nodig want ze kunnen het nu zelf. Mijn klanten krijgen een soort ‘anker’ waardoor er zelfvertrouwen en zelf-wijsheid ontstaan. En natuurlijk spreek ik mijn klanten regelmatig over hoe het met ze gaat. Om te zien dat die missie slaagt, keer op keer, maakt mij enorm trots.
Wil je nog iets anders vertellen over jouw bedrijf of jezelf als zakenvrouw?
Wat ik verder zeker nog wil vertellen is, dat ik bij de Zakenvrouwen de kans heb gekregen om het Congres 'De dag van de Zakenvrouw' in 2022 mede te organiseren. Dat was een kluif, een succes én een mooie samenwerking! Een heel goede leerschool ook weer.
Het is ook goed om te vertellen dat ik, naast mijn werk en gezin, ook altijd tijd vrijmaak voor vrijwilligerswerk, wat zich nu vooral vertaalt in werken voor de Voedselbank De Ronde Venen in de bestuursrol “HR”. Echt heel mooi werk.
Karin Terpstra
Bite Coaching
Rietgors 3 - Mijdrecht
Telefoonnr: 06 - 24 61 53 80
E-mail: info@bitecoaching.nl
Instagram: linktr.ee/Bitecoaching
Website: www.bitecoaching.nl

Karin Terpstra - Bite Coaching
Reacties
Log in om de reacties te lezen en te plaatsen